Jesteś tutaj: Start Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania „Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. (Tristan Bernard)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania „Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. (Tristan Bernard)

Share

W piątek 29 września 2017 r. wspólnie z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach postanowiliśmy- po raz pierwszy w naszych szkołach - uczcić Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.Oficjalnie nasza czytelnicza akcja została otwarta przez Panią Krystynę Formela – dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Sierakowicach. Następnie reprezentanci kolejnych klas podjęli się trudnego zadania - czytali książki wszystkim zgromadzonym.

 Na holu głównym szkoły czytaliśmy fragmenty powieści Josepha Conrada pt.: „Lord Jim”. Lektura ta pozwoliła słuchaczom, choć na chwilę przenieść się do świata tytułowego bohatera, a tym samym oderwać od codzienności. Kontakt z lekturą, jak słusznie zauważyła Pani Dyrektor -stanowi dla młodego człowieka bezcenną wartość. Kto czyta, staje się więc bogaty. Otwieranie książki jest jak zaproszenie do czytania. Trzeba przyznać, że powieść Josepha Conrada jest trudną lekturą – autor porusza w  niej problem honoru jako najwyższej wartości. Właśnie takie książki są dziś wyzwaniem dla młodego człowieka. Utwór -choć napisany bardzo dawno temu, zawiera temat nader aktualny. W życiu trzeba podejmować wybory, choć to często nie jest łatwe zadanie. Na zakończenie wypowiedzi Pani Dyrektor podkreśliła szczególną wartość czytania. Kto czyta, ten nie tylko lepiej poznaje siebie, ale przede wszystkim może z dystansem ocenić rzeczywistość, odróżnić prawdę od nieprawdy.

Pamiętaj, drogi Czytelniku, jeśli więc w jakimś momencie życia świat Cię zawiedzie, przypomnij sobie słowa Tristana Bernarda: „ Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. 

 Mamy nadzieję, że w naszej szkole narodziła się nowa tradycja. Uważamy, iż warto powtarzać takie przedsięwzięcia częściej.

Natalia Formela,

 współorganizatorka szkolnej akcji

imageimageimageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: (58) 687-00-37
Jesteś tutaj: Start Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania „Książka jest przyjacielem, który nigdy nie oszukuje”. (Tristan Bernard)