Jesteś tutaj: Start Między kinem a teatrem, ale z "Nerve’m!"

Między kinem a teatrem, ale z "Nerve’m!"

Share

Centrum Edukacji Filmowej po raz kolejny zorganizowało multimedialną lekcję w kinie połączoną z seansem filmowym. Ta inicjatywa edukacyjna już od lat, niezmiennie, posiada rekomendację rzeczoznawcy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 

W tym roku zajęcia w sali kinowej zostały zatytułowane: „Z książki na wielki ekran – o tworzeniu adaptacji filmowych”. Podczas lekcji uczniowie przekonali się, jak złożone mogą być zabiegi adaptacyjne stosowane przez filmowców. Poznali znaczenie pojęć: transpozycja, komentarz i analogia oraz dowiedzieli się, jakie elementy tworzywa filmowego pomagają reżyserowi podczas adaptacji tekstu kultury. Uczniowie poznali też definicje ekranizacji i adaptacji, a przede wszystkim zobaczyli fragmenty najsłynniejszych adaptacji, m.in.: „Lalki”, „Wesela”, „Hamleta”, „Lawy”, „Pasji” i „Tristana i Izoldy”. Lekcja, przygotowana w oparciu o podstawę programową kształcenia ogólnego w szkołach ponadgimnazjalnych, została przeprowadzona przez zawodowego aktora.

Dopełnieniem edukacji medialnej stał się thriller „Nerve” w reżyserii Henrego Joosta i Ariela Schulmana. W rolę Vee - uczennicy ostatniej klasy liceum wcieliła się Emma Roberts, zaś jej partnerem w grze internetowej „Nerve” został Ian, odgrywany przez Dave'a Franco. Ten pełen napięcia obraz jest przykładem porywającego kina młodzieżowego. Podobał się także uczniom klasy III a Zasadniczej Szkoły Zawodowej , którzy 16 października 2018 roku w Multikinie w Gdańsku wzięli udział w seansie zorganizowanym przez Centrum Edukacji Filmowej.

Po zajęciach w kinie odwiedziliśmy Gdański Teatr Szekspirowski, w którym zetknęliśmy się z barwną i egzotyczną kulturą Chin. W programie Tygodnia Chińskiego w GTS umieszczono zarówno tradycyjny teatr i taniec, jak i prezentacje sztuk walki, kaligrafii, kostiumów, czy malowania masek. Nie zabrakło też współczesnego oblicza Chin przybliżanego za pośrednictwem filmów, warsztatów i spotkań z artystami. We wnętrzach sal teatru poznaliśmy historię budynku oraz rodzaje scen – włoską i elżbietańską. Byliśmy świadkami próby przedstawienia chińskich tancerzy. Spacerowaliśmy po drewnianych galeriach widowni oraz po foyer. Na koniec wyszliśmy na dach gmachu, gdzie latem odbywają się seanse filmowe. Nasi przewodnicy – pracownicy GTS, z zaangażowaniem dzielili się z nami swoją wiedzą i pasją.

Wyjazd spełnił zarówno nasze oczekiwania jak i założone cele edukacyjno – wychowawcze. Dodatkowo idealnie wpisał się w realizowany przez nas program CEO Filmoteka Szkolna. Akcja!

Renata Brzezińska – Wróblewska

imageimageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: (58) 687-00-37
Jesteś tutaj: Start Między kinem a teatrem, ale z "Nerve’m!"