Jesteś tutaj: Start Szkolna debata na temat budowania dobrych relacji

Szkolna debata na temat budowania dobrych relacji

Share

Wulgarne napisy na murach budynków, agresja słowna w Internecie i wypowiedzi części osób publicznych są przykładami mowy nienawiści, która może nawoływać do wzajemnej  wrogości. Nasz język niekiedy rani i może niszczyć relacje. Dlatego w ramach Dnia Profilaktyki spotkaliśmy się z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego BS I st., aby wspólnie debatować na temat budowania dobrych relacji w naszej szkole. 

 

Na początku zdefiniowaliśmy, czym są dla nas dobre relacje i dlaczego są ważne w naszym codziennym życiu. Po czym pedagog p. Aleksandra Labuda przedstawiła wyniki tegorocznej diagnozy bezpieczeństwa i złych zachowań w szkole. W ten sposób zyskaliśmy odpowiedzi na szereg nurtujących pytań: Czy w szkole dochodzi do agresji fizycznej lub słownej? Czy są to raczej incydentalne przypadki? Czy w anonimowej ankiecie uczniowie potrafią przyznać się do agresji?

 W drugiej części debatowaliśmy o tym, co dla budowania dobrych relacji mogą zrobić uczniowie i nauczyciele. Podsumowaniem debaty było wypracowanie szkolnego Kodeksu dobrych relacji. Wskazuje on jako pożądane następujące zasady współżycia w środowisku:

 1. Zrozumienie
 2. Wrażliwość
 3. Poczucie humoru
 4. Nie oceniać pochopnie
 5. Wzajemny szacunek
 6. Otwartość na pomysły innych
 7. Brak złośliwości, sarkazmu
 8. Prawdomówność, szczerość
 9. Tolerancja dla inności
 10. Reagowanie na zło
 11. Asertywność
 12. Poczucie odpowiedzialności

Pedagog szkolny

Aleksandra Labuda

imageimageimageimageimageimageimageimageimageimageimage

 

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

 • T: (58) 687-00-37
Jesteś tutaj: Start Szkolna debata na temat budowania dobrych relacji