Jesteś tutaj: Start Cenna lekcja patriotyzmu w Muzeum Hymnu Narodowego

Cenna lekcja patriotyzmu w Muzeum Hymnu Narodowego

Share

W osiemdziesiątą rocznicę sowieckiej agresji na Polskę uczniowie Branżowej Szkoły I stopnia w  Sierakowicach udali się na patriotyczną wycieczkę do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Celem naszego wyjazdu było upamiętnienie tamtych tragicznych wydarzeń.

 

Chętni uczniowie z klasy II a wraz z nauczycielką języka polskiego – panią Renatą Brzezińską-Wróblewską wzięli udział w lekcji muzealnej w MHN w Będominie. Józef Rufin Wybicki herbu Rogala urodził się 29 września 1747 roku w Będominie pod Kościerzyną,w rodzinie średniozamożnej szlachty kaszubskiej. Jest on autorem słów „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” zwanej też „Mazurkiem Dąbrowskiego”, która od 1926 roku jest oficjalnym hymnem narodowym Polski. Józef Wybickibył jednym z najwybitniejszych przedstawicieli oświecenia.

W programie naszego wyjazdu znalazł się również Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Dzięki staraniom założycieli zgromadzono w nim ponad 50 obiektów architektury ludowej z części terenów Kaszub i Kociewia. Muzeum można zwiedzać samodzielnie, ponieważ w każdej zagrodzie rezyduje opiekun wystawy, który udziela informacji na temat zwiedzanego obiektu.

Edukacyjny wymiar naszego wyjazdu przełożył się na cenne refleksje młodzieży. Uczniowie dostrzegli, jak ważne dla tożsamości narodowej są pamięć o wielkich Polakach oraz poszanowanie dla kultury materialnej naszych przodków. Józef Piłsudski mawiał: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”

Renata Brzezińska-Wróblewska

imageimage

Newsletter

Chcesz być informowany na bieżąco o wydarzeniach w naszej szkole ? Zapisz się do newslettera

Kontakt

Zasadnicza Szkoła Zawodowa 
ul. Dworcowa 3
83-340 Sierakowice

  • T: (58) 687-00-37
Jesteś tutaj: Start Cenna lekcja patriotyzmu w Muzeum Hymnu Narodowego